Get Adobe Flash player
  • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /var/www/vhosts/jankujiri.cz/httpdocs/sites/all/modules/views/views.module on line 1113.
  • strict warning: Declaration of views_handler_field::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /var/www/vhosts/jankujiri.cz/httpdocs/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_field.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_handler_sort::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /var/www/vhosts/jankujiri.cz/httpdocs/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_handler_sort::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /var/www/vhosts/jankujiri.cz/httpdocs/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_handler_sort::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /var/www/vhosts/jankujiri.cz/httpdocs/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_sort.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /var/www/vhosts/jankujiri.cz/httpdocs/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::query() should be compatible with views_handler::query($group_by = false) in /var/www/vhosts/jankujiri.cz/httpdocs/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_query::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit($form, &$form_state) in /var/www/vhosts/jankujiri.cz/httpdocs/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_query.inc on line 0.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /var/www/vhosts/jankujiri.cz/httpdocs/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 0.

Senioři si vyšlápli na svoji zastávku

Radnice „osmičky“ i nadále trvá na svém nesouhlasném stanovisku k omezení provozu autobusové linky 152, konkrétně se zrušením jejího provozu o víkendu. Toto opatření se dotklo zejména seniorů z pomezí Bohnic a Čimic, kde jsou Domov pro seniory Slunečnice a bývalé penziony pro seniory. 

 
Pokud se senioři chtějí o víkendu přepravit např. na nejbližší metro a zároveň chtějí, resp. potřebují využít nejbližší zastávku, musí použít linku 202, která o víkendu jede jednou za půl hodiny. Touto linkou se svezou jednu zastávku, kde přestoupí na metrobus 183. Příp. dojdou přímo na metrobus, vzdálenost jeho zastávky je však pro některé seniory problematická. Stejný postup samozřejmě čeká seniory při zpáteční cestě, stejně tak i na jejich návštěvy, které rovněž bývají vyššího věku.
 
„Rozumíme tomu, že se z ekonomického hlediska jedná o malý, a tudíž nezajímavý  počet pasažérů. V tomto případě je však potřeba přihlédnout k sociálnímu aspektu. Musíme odhlédnout od pocitů zdravého člověka a vcítit do lidí, kteří jsou na vozíčkách, s berlemi, francouzskými holemi či o chodítkách, pro něž je každý krok výkon - natož přestup v rámci MHD. Namísto toho, abychom jim ulehčili stáří, vytváříme zde ghetto,“ uvádí zástupkyně starosty Vladimíra Ludková. 
 
S potřebou poukázat na tuto situaci, kterou jako problematickou vnímají dva ze tří seniorů, připravila radnice Prahy 8 akci „Dojdi si na svoji zastávku“. Akce se spolu obyvateli domů z okolí zastávky Řepínská a s místostarostkou Vladimírou Ludkovou, starostou MČ Praha 8 Jiřím Janků a dalšími představiteli radnice zúčastnila i senátorka za Prahu 8 Daniela Filipiová.
 
V Domově pro seniory Slunečnice žije zhruba 255 obyvatel, v jeho sousedství je pak zhruba 230 malometrážních bytů pro seniory. 
 
A výsledek akce? Čas ze „startovního bodu“ k zastávce autobusu 183 se pohyboval od 10–15 minut, docházkový čas u hůř pohyblivých lidí je 20 min.čas u hůř pohyblivých lidí je 20 min.

Praha 8 si připomíná hrdiny Operace Anthropoid

V rámci vzpomínkového cyklu k 70. výročí Operace Anthropoid připravila radnice Prahy 8 ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem Praha, Národním muzeem, Rotou Nazdar, Asociací nositelů legionářských tradic a Vyšší odbornou školou oděvního návrhářství / Střední průmyslovou školou oděvní ojedinělou akci s názvem „Muži odplaty"